تامین مالی

تامین مالی، یک بازی برد-برد به نفع همه

تامین مالی

تصور کنید در تعطیلات به سر می‌برید و برای گذراندن اوقات فراغت خود تصمیم گرفته‌اید پریدن با چتر نجات از ارتفاعی زیاد را تجربه کنید. اگر درست پیش از آن که اقدام به پریدن کنید به شما بگویند در 90 درصد موارد، چترنجات‌ها باز نمی‌شوند و شما تنها 10 درصد امکان زنده ماندن دارید، آیا بازهم حاضر به پریدن هستید؟

اگرچه امیدواریم پاسخ شما به این پرسش منفی باشد اما راه انداختن یک استارت آپ شباهت زیادی به پریدن با چتر نجاتی دارد که احتمال باز شدنش تنها 10 درصد است.

این که چرا استارت آپ ها اغلب با شکست مواجه می‌شوند دلایل بسیاری دارد، اما قطعا تنها علت آن ضعیف بودن ایده و یا سطح پایین خدمات ارائه شده نیست؛ کما اینکه بسیاری از استارت آپ هایی که امروزه تبدیل به یکی از نیازهای روزمره مردم شده‌اند در ابتدای کارشان بارها با شکست مواجه شده و به مرز ورشکستگی رسیده‌ بودند.

علت این شکست‌ها و یا موفقیت‌ها را در بسیاری از مواقع می‌توان در شکست و یا موفقیت در یافتن سرمایه گذار مناسب برای کسب و کار جست و جو کرد، یعنی در یافتن جایی برای «تامین مالی».

تفاوت وام با تامین مالی در چیست؟

وام گرفتن برای اغلب مردم فرایندی‌ست آشنا و شناخته شده. شما وام می‌گیرید زیرا برای آغاز و یا گسترش کسب و کاری که دارید نیاز به بودجه‌ای دارید، فراتر از آنچه اکنون در اختیارتان هست؛ اما آیا برای آغاز و یا گسترش کسب و کارهای مرتبط با تکنولوژی و دانش بنیان نیز می‌توان وام گرفت؟ اگر چه ممکن است پاسخ شما به این سوال مثبت باشد اما باید توجه داشت که وام گرفتن تنها یکی از روشهای تامین مالی است و در بازارهای مالی روشهای دیگری برای تامین وجوه مورد نیاز جهت انجام مقاصد وجود دارد. از جمله این روشها می توان به انتشار انواع سهام، انتشار اوراق قرضه، انتشار اوراق مشارکت و همچنین استفاده از سود انباشته اشاره کرد.

در یک فرآیند وام گیری، شما از یک سو با وثیقه‌های سنگین و سودهای کلان بانک‌هایی سر و کار دارید که در اغلب موارد نیز انتظار دارند بازپرداخت وامی که می‌دهند بلافاصله بعد از پرداخت آن آغاز شود و از سوی دیگر نیز این مساله مطرح است که بانک‌ها و موسسات اعتباری سال‌ها در یک نظام اقتصادی سنتی فعالیت کرده‌اند و عرصه‌های آن را به خوبی می‌شناسند، برای این موسسات ورود به عرصه‌های نوین اقتصاد حوزه‌ای ناشناخته و پر ریسک تلقی می‌شود، پس چرا به جای آنکه با همان روش‌های پیشین خود به کسب سود و درآمد بپردازند، هزینه و انرژی خود را برای ورود به قلمروهای ناشناخته خرج کنند؟

همچنین این نکته را نیز باید در نظر داشت که برای بانک‌ها و موسسات آنچه اهمیت دارد پس گرفتن پولی ست که آن را به عنوان سرمایه به شما قرض داده‌اند، البته همراه با سود آن پول. پس موفقیت و یا شکست شما در کاری که رویایش را در سر دارید، در زمره دغدغه‌های آنها قرار نمی‌گیرد.

ارزش زمانی پول

در کنار آنچه گفته شد، خالی از لطف نیست که بدانیم یکی از فرض‌های اقتصاد این است که سرمایه‌ای که هم اکنون در اختیار شماست، ارزش کمتری نسبت به همین سرمایه در آینده دارد و البته علت این امر در مسائلی نظیر تورم یا کاهش رشد اقتصادی نیست، بلکه کار بالقوه‌ایست که می‌توانید با پول خود انجام بدهید و سود بالقوه‌ای که در بلند مدت از طریق این کار نصیب شما خواهد شد. این امر در اقتصاد با عنوان ارزش زمانی پول یا TVM شناخته می شود.

حال چنانچه هنگام راه اندازی کسب و کار خود و یا در مسیر گسترش آن متوجه شوید که سرمایه شما کافی نیست، و یا با مخارج پیش بینی نشده مواجه شوید، یکی از راه حل‌هایی که می‌تواند به کمک شما بیاید مراجعه به موسسات مشاوره و تامین مالی است. در یک فرآیند تامین مالی شما تنها پول دریافت نمی‌کنید و وظیفه شما تنها باز گرداندن سرمایه‌ای که قرض گرفته‌اید در مدت زمان معین نیست. اگرچه چنانچه این روش برای شما مناسب باشد می‌توانید تحت عنوان «تامین مالی مبتنی بر بدهی» از آن استفاده کنید، اما همانطور که پیشتر گفته شد، انتخاب‌های گسترده‌تری نیز پیش روی شما هست، از جمله تامین مالی مبتنی بر سهام.

تامین مالی مبتنی بر سهام

هنگامی که شما در ازای دریافت سرمایه، بخشی از سهام خود را در اختیار سرمایه گذار قرار می‌دهید دیگر تنها پولی که به شما داده شده اهمیت ندارد، بلکه موفقیت شما در کسب و کاری که قصد راه‌اندازی‌اش را دارید نیز به همان اندازه اهمیت پیدا می‌کند، چرا که در کنار سود شما سرمایه گذار نیز سود می‌کند و با زیان شما سرمایه‌گذار نیز ضرر می‌بیند.

از آنجایی که هیچ عقل سلیمی ضرر را نسبت به سود مقدم نمی‌داند راه‌هایی که شما را با احتمال بیشتری به سود می‌رساند نیز در این راستا مهم می‌شوند.

شما ممکن است اطلاعات بالایی در کاری داشته باشید که قصد انجام آن را دارید، ممکن است تیمی قوی و فوق‌العاده از انواع متخصصین و تکنیسین‌ها داشته باشید، اما اینکه نحوه خرج کردن شما در کسب و کارتان در بلند مدت باید به چه صورتی باشد، اینکه کار خود را چه زمانی و به چه شکل آغاز کنید و چه زمانی و به چه صورت ارائه دهید و اینکه در چه مدت زمانی انتظار چه میزانی از سود را داشته باشید، نیاز به کارشناسی و تخصص متفاوت‌تری از آنچه هم اکنون می‌دانید دارد.

این در حالی ست که در تامین مالی مبتنی بر سهام، دریافت مشاوره برای این قبیل مسائل نیز به بخشی از کسب و کار شما تبدیل می‌شود، چرا که همان طور که اشاره کردیم هرچه شما به سود بالاتری دست پیدا کنید سرمایه‌گذار شما نیز به سود بیشتری دست پیدا می‌کند.

چرا اقتصاد به تامین مالی نیاز دارد؟

اقتصاد کشور ما اگرچه در حال حاضر بیشتر بر محورهای اقتصاد سنتی نظیر صادرات نفت و یا طرح‌های عمرانی می‌چرخد اما حتی مسوولین و فعالین این قبیل حوزه‌های اقتصادی نیز بارها اذعان کرده‌اند که کلید رشد و رونق اقتصاد در خروج از چارچوب‌های سنتی و اقتصاد دولتی است. لذا این امر کتمان ناپذیر است که همان اندازه که استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به کسب سود و ثروت از طریق خدماتی که ارائه می‌دهند علاقمندند، عموم جامعه و مردم نیز به این فعالیت‌ها علاقمند و حتی نیازمند هستند. پس سرمایه‌گذاری در این گونه مشاغل اگرچه از یک سو موجبات کسب سود را برای استارت آپ و سرمایه گذار فراهم می‌کند، از سوی دیگر به رشد کلی اقتصاد نیز کمک فراوانی می‌کند و پایه‌های اقتصادی رشد یافته را بنیان می‌نهد.